Община Добричка с 22 медала от Националния събор на народното творчество в Копривщица

С 22 отличия се завърнаха фолклорните изпълнители, които представиха Община Добричка в дванадесетото издание на Националния събор на българското народно творчество в Копривщица на 6 август. В продължение на седем часа на четвърта сцена в местността Войводенец пяха и танцуваха 407 представители на 20 читалища от община Добричка -  петнадесет певчески групи, девет танцови състава, единадесет индивидуални изпълнители и една група за обичаи.

Грамота и златен медал

- Танцов състав „Златен клас“, Стоян  Пламенов Куманов – изпълнение гайда, Ивайло Ивайлов Георгиев - изпълнение гайда, за цялостно представяне  от  НЧ „Пробуда-1896 ” с. Победа 

- Женска певческа група и Виолета Петкова - индивидуален изпълнител от НЧ „Просвета – 1940“ с. Царевец

- Мъжка певческа група, Ивелин Божанов - индивидуален изпълнител,

Господин Господинов - изпълнение на гъдулка, Стоянка Димитрова – индивидуален изпълнител, от НЧ „Нов живот–1941 ”, с. Черна

- Фолклорна певческа група и Представителен танцов ансамбъл за изворен фолклор „Житен клас“от НЧ „Гео Милев - 1940”  с.Житница за цялостно представяне  

- Група за автентичен фолклор „Пъстра китка“ и Танцов състав „Фолклорна магия“  от  НЧ „Асен Златаров – 1940“ с. Стефан Караджа за цялостно представяне   

- Мъжка певческа група - НЧ „Асен  Златаров – 1941“ с. Полк. Иваново

 - Смесена певческа група, Представителен танцов ансамбъл за автентични танци „Главанци“, Виктория Митева - индивидуален изпълнител към НЧ „Георги Тодоров – 1940“ с. Владимирово

- Кристияна Димитрова – индивидуален изпълнител към  НЧ „Димитър Паскалев - 1940 “ с.  Росеново

- Автентичен танцов състав от НЧ „Ст.Караджа - 1942“ село Смолница

- Фолклорен танцов състав „Жарава“ - НЧ „П.Р.Славейков - 1942“

    с. Бранище 

- Смесена певческа група - НЧ „Светлина – 1940“ с. Ловчанци

 - Таня Костадинова Докторова - индивидуален изпълнител от НЧ „Светлина - 1941 “ с. Ведрина


Грамота и сребърен медал

- Ансамбъл „Здравец“ - НЧ „Напредък – 1942“ с. Дончево 

- Женска певческа група и Марче Желева - индивидуален изпълнител,от НЧ „Димитър Минчев – 1896“ с.  Паскалево 


- Женска певческа група „Стефановска китка“ и Танцов състав „Хорце“ към НЧ „Никола Й.Вапцаров - 1941“ с. Стефаново за цялостно представяне

- Автентична женска певческа група - НЧ „Искра “ с. Врачанци  

- Женска певческа група - НЧ „Пробуждане – 1898“ с. Ломница

- Танцова група - НЧ „Христо Ботев - 1942“ с.  Миладиновци


Грамота и бронзов медал

- Група за автентичен фолклор и Димитричка Стоянова Радушева  от НЧ „Д-р Йосиф Йосифов – 1884“, с. Карапелит

- Женска певческа група - НЧ „Възраждане – 1941“- с. Одринци

- Женска певческа група - НЧ „Св. св. Кирил и Методий – 1900“ , с. Ф. Денково

- Група за изворен фолклор  с обичаи за Еньовден - НЧ „Йордан Йовков – 1941“ с. Котленци  

Със записи в БНР на изпълненията на събора в Копривщица бяха отличени Мъжката певческа група, Ивелин Божанов и гъдуларят Господин Господинов от НЧ „Нов живот–1941” в село Черна; Смесена певческа група и Виктория Митева към НЧ „Георги Тодоров – 1940“ в с. Владимирово; Таня Докторова от НЧ „Светлина-1941“ в с. Ведрина. Изпълненията им ще звучат в ефира на Радио Варна в предаването  „Съботна трапеза“.